2.4.1 Isplata plaće i naknade plaće radniku na bolovanju
mr. sc. Mislava Meter Pavić, dipl. oec. i ovl. rev., Ivan Vidas, struč. spec. oec.; mr. sc. Kornela Paunović, dipl. oec.
Naknada plaće koja se isplaćuje na teret sredstava HZZO-a iznosi :
• 70% od osnovice za naknadu plaće za prvih šest kalendarskih mjeseci neprekidne PNR, uz propisani limit od 565,04 eura mjesečno
• 80% od osnovice za naknadu plaće od prvog sljedećeg dana nakon isteka šest mjeseci neprekidnog trajanja PNR, uz propisani limit od 565,04 eura mjesečno
• 100% od osnovice za naknadu plaće uz propisani limit od 565,04 eura mjesečno, u sljedećim slučajevima PNR:
• zbog bolesti i komplikacija u vezi s trudnoćom i porodom
• radi njege oboljelog djeteta mlađeg od tri godine života
• zbog transplantacije živog tkiva i organa u korist druge osobe
• dok je osiguranik izoliran kao kliconoša ili zbog pojave zaraze u njegovoj okolini
• 100% od osnovice za naknadu plaće bez limita u sljedećim slučajevima PNR:
• za vrijeme korištenja rodiljnog dopusta i prava na rad u polovici punoga radnog vremena tijekom rodiljnog dopusta; za vrijeme korištenja dopusta za slučaj smrti djeteta; tijekom PNR zbog priznate ozljede na radu odnosno profesionalne bolesti.
Naknada plaće koja se isplaćuje na teret državnog proračuna
• 100% od osnovice za naknadu plaće, bez limita, za vrijeme PNR zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu.
Primjena prethodno utvrđene osnovice za naknadu plaće tijekom nove PNR
Iznimno, u slučaju kada je izabrani doktor zaključio osiguraniku/ci PNR te ju ponovno utvrdio, ne utvrđuje se nova osnovica za obračun naknade plaće već se osiguraniku naknada plaće obračunava prema prethodno utvrđenoj osnovici, ako je to za osiguranika/cu povoljnije, u sljedećim slučajevima:
- ako je PNR ponovno utvrđena u roku od najduže 30 kalendarskih dana od dana zaključenja prethodne PNR i to zbog iste šifre bolesti prema međunarodnoj klasifikaciji bolesti (u daljnjem tekstu: MKB).
- ako je PNR ponovno utvrđena slijedećeg kalendarskog dana nakon zaključenja ranije utvrđene PNR zbog istog uzroka PNR, ali zbog druge šifre bolesti prema MKB-u.
- u slučajevima kada je ponovno utvrđena PNR zbog korištenja rodiljnog dopusta na koji osiguranica nastupa neposredno (bez i jednog dana prekida) nakon korištenja PNR zbog komplikacija u vezi s trudnoćom i porodom, nakon završetka odnosno prekida roditeljskog dopusta ili dopusta radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju.
Kada osiguranik nema pravo na naknadu plaće sukladno ZOZO-u
Osiguranik/ca nema pravo na naknadu plaće ako:
- je svjesno prouzročio PNR,
- ne izvijesti izabranog doktora da je obolio u roku od tri dana od dana početka bolesti odnosno u roku od tri dana od dana prestanka razloga koji ga je u tome onemogućio,
- namjerno sprječava ozdravljenje odnosno osposobljavanje za rad,
- za vrijeme PNR radi odnosno obavlja poslove osnovom kojih je obvezno zdravstveno osiguran, obavlja ugovorene poslove temeljem ugovora o djelu te bilo koje druge poslove (npr. poljoprivredni radovi i sl.),
- se bez opravdanog razloga ne odazove na poziv za liječnički pregled izabranog doktora odnosno doktora kontrolora HZZO-a ili tijela HZZO-a ovlaštenog za kontrolu PNR,
- izabrani doktor, doktor kontrolor ili tijelo HZZO-a ovlašteno za kontrolu PNR utvrde da se ne pridržava uputa za liječenje odnosno bez suglasnosti izabranog doktora otputuje iz mjesta prebivališta odnosno boravišta ili zlorabi PNR na neki drugi način.
- za vrijeme PNR zadržava pravo na naknadu za rad u skladu s posebnim zakonom
- mu je odlukom nadležnog tijela suda oduzeta sloboda
- mu je za vrijeme dok je udaljen s rada ili otkaznog roka za vrijeme kojeg nema obvezu rada utvrđena privremena nesposobnost.
U navedenim slučajevima osiguranik/ca nema pravo na naknadu plaće od dana nastanka tih slučajeva do dana njihova prestanka odnosno prestanka posljedica njima uzrokovanih.
Razdoblje privremene nesposobnosti za koje, u skladu sa odredbama ZOZO-a osiguranik nema pravo na naknadu plaće izabrani doktor je obvezan označiti u posebnoj rubrici Izvješća o privremenoj nesposobnosti/spriječenosti za rad.
Što ako poslodavac osiguraniku ne utvrdi naknadu plaće na način i u visini utvrđenoj ZOZO-om?
Kada poslodavac osiguraniku/ci ne utvrdi naknadu plaće na način i u visini utvrđenoj ZOZO-om i provedbenim propisima donesenim na temelju ZOZO-a u roku od 30 dana od dana dospijeća isplate plaće kod tog poslodavca, osiguranik ima pravo podnijeti zahtjev regionalnom uredu odnosno područnoj službi HZZO-a za obračun pripadajuće naknade plaće.
Po zaprimanju zahtjeva HZZO će obračunati naknadu plaće i obračun dostaviti osiguraniku i poslodavcu najkasnije u roku od 15 dana od dana zaprimanja zahtjeva.
Poslodavac je obvezan osiguraniku isplatiti naknadu plaće sukladno obračunu koji je dostavio HZZO najkasnije u roku od 15 dana od dana zaprimanja obračuna naknade plaće.
Kada poslodavac ne isplati naknadu plaće koja tereti sredstva HZZO-a (u slučaju stečaja, nelikvidnosti ili prestanka postojanja poslodavca)
U slučaju stečajnog postupka poslodavca ili prestanka postojanja poslodavca te kad poslodavac nije u mogućnosti zbog nelikvidnosti isplatiti plaću odnosno naknadu plaće za najmanje dva…