3.7 Kada osiguranik nema pravo na naknadu plaće
Morana Krušarovski, dipl. iur.; Ivan Vidas, struč. spec. oec.; mr. sc. Kornela Paunović, dipl. oec.
Plaćeno bolovanje propisuje se Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju i Zakonom o radu.
Radnik je dužan, što je moguće prije, obavijestiti poslodavca o privremenoj nesposobnosti za rad, a najkasnije u roku od tri dana dužan mu je dostaviti liječničku potvrdu (koju je izdao ovlašteni liječnik) o privremenoj nesposobnosti za rad i njezinu očekivanom trajanju.
Radnik može privremeno izgubiti radnu sposobnost ne samo zbog bolesti ili ozljede već i zbog medicinskog ispitivanja koje se ne može obaviti izvan radnog vremena; medicinski potrebne izolacije; komplikacija tijekom trudnoće; pratnje bolesne osobe na liječenje i njege oboljelog djeteta ili supružnika.
Nema najnižeg mirovinskog staža za ostvarivanje prava na novčane naknade, a utvrđuje ga izabrani liječnik u zdravstvenoj ustanovi za pružanje primarne zaštite tijekom prvog razdoblja nesposobnosti (rok ovisi o naravi nesposobnosti). Dodatno razdoblje nesposobnosti određuje liječničko povjerenstvo Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
U slučaju privremene nesposobnosti za rad zbog bolesti ili ozljede radnici imaju pravo na punu redovnu naknadu od svojeg poslodavca u…